Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 24 stycznia 2022 r. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
 
Wersja Polska English Deutsch

Finał Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla

W minioną sobotę na Uniwersytecie Gdańskim został przeprowadzony finał Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla zorganizowany przez Uniwersytet Gdański, Gminę Czersk i Fundację im. Lecha Wałęsy. Do stolicy Pomorza przyjechało z całej Polski 25 uczniów szkół średnich. Nasze miasto reprezentował uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Wincentego Pola – Maciej Ossowski.

Finał rozpoczął się spotkaniem z byłym Prezydentem RP, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla – Lechem Wałęsą. Finaliści mieli okazję do rozmowy z gościem olimpiady i do zadawania pytań.  Po spotkaniu został przeprowadzony etap pisemny finału, po którym uczestnicy udali się do Europejskiego Centrum Solidarności. Po powrocie zostały ogłoszone wyniki I etapu. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 10 uczestników, którzy przystąpili do egzaminu ustnego. Komitet Główny Olimpiady wyłonił 3 laureatów, a pozostałym siedmiu przyznał tytuł finalisty.

Laureatami zostali:

  1. Jan Pabisiak – uczeń XII LO im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, opiekun – mgr Anna Skubisz
  2. Mateusz Romańczuk – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, opiekun – mgr Jerzy Jędryka
  3. Jakub Czuba – uczeń II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, opiekun – mgr Waldemar Wąśniewski.

Laureaci otrzymali: nagrody rzeczowe – tablety, indeks na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz wyjazd wraz z opiekunami do Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Fundatorami nagród dla wszystkich uczestników była Gmina Czersk, Uniwersytet Gdański oraz Fundacja im. Lecha Wałęsy.

Szczegóły dotyczące przebiegu olimpiady znajdują się na stronie www.olimpiada-noblowska.pl